Teknoloji Nedir? Önemi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji Nedir? Önemi, Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günümüz dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve yaşamımızın her tarafını sarmış olan...

Teknoloji Nedir? Önemi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?
reklamalani

Teknoloji Nedir? Önemi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji nedir ? Bugünkü insanların dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alan ve yaşamımızın her tarafını sarmış olan teknolojiden bundan sonraki hayatımızda uzak duramıyoruz. Evde, işte, okulda, sokakta, kafede yani herdaim elimizde ya da cantamızda bizimle. Biz nerede teknoloji orda… Yediden yetmişe her bireyin kullandığı teknolojinin olumsuz taraflarını hiç düşünmeden, sınırsız olarak kullanmaya ve kullandırmaya devam ediyoruz.

Peki, teknoloji nedir? Birçok kesimden imal edilen mal ya da hizmetlerin ve bunlara bağlı olarak istenilen gayelerin elde edilmesinde sarfedilen teknik işlemleri, kabiliyetleri, becerileri ve şekilleri içermesini teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Bu tarz şeylerin derlenip toparlanmasına ya da bilimsel alandaki incelemelere genel ifadeyle “teknoloji” adı verilir. Her türlü teknik ve bilimsel süreç, bilgi, makine, teçhizat, bilgisayar ve cihazlar gibi teknik aletler teknoloji ile bağlantılıdır. diğeri yandan bilim dünyasının uygulamalı tarafını ifade eder. Kısacası İnsanoğlunun bilimi ve bulguyu kullanarak yaşamı daha basit duruma getirebilmek suretiyle yaptığı her türlü teknik adıma, genel olarak “teknoloji” olarak açıklanır.

Değişen teknolojinin Önemi
İnsanların yaşamlarını basitlaştırılması adına gereksinimlarına ideal yardımcı alet ve enstrumanların üretilmesi amacıyla gerekli bilgi ve becerilerin bütününe teknoloji adı vermiştik. Bundan kaynaklı temel olarak bireylerin gereksinimlarından doğan teknoloji, yaşamı rahat duruma getirmek asıl fakatçtır.

İnsanoğlunun duyduğu her ihtiyacın altından resmen bir teknoloji dünyaya gelmiştir ya da değişik bir süratle ilerleyen teknolojinin gelişmesine sebebiyet vermiştir. Tekerleğin icatundan tutun, basımevi, telefonun icatu milletlerin kaderini değiştirmede büyük bir rol oynamıştır. Bugünküe gelindiğinde internet ile mesajşim devresi başlamıştır. Milletler ve toplumlar arası etkileşim olanakları birdenbire değişiklık göstererek anında anında her şey internete doğru kaydı. Artık vakitımızda nerede ise her şey internetle halledilmeye başlandı.  Nükleer alanlarındaki ilerlemeler, askeri teknolojilerdeki ilerlemeler ve müdafa endüstrindeki inanılmaz ilerlemelere devletler kayıtsız kalamayarak görülmemiş teknolojilerin üretilmesi ya da icat edilmesi manasında onları resmen bu evreye sevk etmiş oldu. Artık yaşam sürdüğümüz şu asırda nano teknolojiyi ve yapay zekâyı konuşuyoruz. Yani süratle ilerleyen teknolojinin geldiği son noktayı sohbetlerimize misafir ediyoruz.

Teknolojinin önemini altını çizen birkaç misal vermek isterim. Mesela; 1995 yılından sonra pazar çıkan cep telefonları yok iken iyi mi yaşıyorduk? Buna bağlı olarak internet de gene o yıllarda insanoğlunun yaşamına dahil oldu ve akabinde resmen her alanda çığır açtı desek abartmış olmayız. Bugünküün eski insanoğluı şimdi teknolojinin faydaını daha iyi anlar oldu. Daha eskiler gitmek isterim. Mucit Edison’un elektriği bulması teknoloji aleminde bir dönüm noktası olmuştur. İnsanlar elektrikler gittiğinde elektriğin kıymetini daha iyi kavrıyoruz. Son olarak size daha sıradan bir misal vermek isterim. Hergün yaşam deliğimizda kullandığınız teknolojik aletlerinden (cep telefonu, televizyon vb.) birkaç gün uzak kalınca bakalım. O vakit biz süratle ilerleyen teknolojinin önemini daha iyi idrak etmiş oluyoruz.

Hızla ilerleyen teknolojinin Faydaları
Teknoloji nedir sorusundan ardından gene süratle ilerleyen teknolojinin faydalarından bahsedelim. Teknoloji oldukça ve sınırsızca ilerlemektedir. Yaşamış bulunduğumız çağı teknoloji çağı olarak tanımlasak hatalı olmaz. Hem de değişen teknolojinin insanoğluna kazanmıştırrdıklarının neler bulunduğu ve ne benzer biçimde faydalarının bulunduğunu ifade etmek, ön görü edersiniz ki, bu sayfalara sığmaz.  sadece her insanın evinde tespit edilen televizyon ve bilgisayarın faydalarını sayacak olsak, süratle ilerleyen teknolojinin yaşamcığımıza kattığı faydaları özetlemeye yeter. Evet, süratle ilerleyen teknolojinin insanoğluna binlerce fayda ve faydaından bahsedebiliriz. Bazıları ise şunlar;

informasyon alış verişi son derece basitlaştı. Öyle ki, dünyanın en uzak noktasından anında informasyon alıp data verebiliyoruz. Sesimizi ve görünbütünüzü anında dünyanın en uzak noktasına ulaştırabiliyoruz.
İnsan yaşamını basitlaştırıp hem de pratikleştirmektedir. Eskiden insanoğlu bir fatura ödemek amacıyla kuyruklara girer dakikalarca fatura ödemek amacıyla sırasının gelmesini beklerdi. Peki, şimdi bu tür mi? Tabii ki, hayır! Evinizdeki ve cebinizdeki internetle çevrimiçi olarak bir tıkla bütün faturalarınızı anında ödeyebiliyorsunuz. Ek olarak gene internet üzerinden alabilmek istek ettiğiniz her şeye erişerek alış veriş yapabiliyorsunuz.
Sıhhat dünyasının her bölümünde teknolojiden faydanılmaktadır. Tahlillerden tutun ameliyatlara hem de DNA analizlerine kadar her şeyi teknoloji olanaklarıyla yapılmaktadır.
Sonu ölüm ile nihayetlenen bir çok hastalığın reçetesi teknoloji vasıtası ile yaşam bulmuştur.
Ulaşım pazarında de süratle ilerleyen teknolojinin katkısı ve faydaı çoktur. Kara, deniz, hava seyahatlerinde sarfedilen çoğu araç, makine, teçhizat teknoloji ürünüdür. Çok uzun görünen mesafeler bundan sonra en kısa mesafeler mevkisine gelmiştir. Öyle ki ulaşımda daha eskiden çok uzun olan yol süreleri aylardan haftalara, haftalardan günlere, günlerden saatlere, saatlerden dakikalara kadar düşmüştür.
Evlerimizde kullandığımız küçücük ev aletleri, beyaz eşyalar, apartmanlarda sarfedilen asansörler ve daha çok teknolojik makine ve cihazlar, vakitten, emekten tutum sağlarken verimli hizmetleri de yanında hepimiz insanoğluna sunmaktadır.
Eğitim aleminde süratle ilerleyen teknolojinin zenginliği tartışılmasızdır. Okullarda sarfedilen akıllı tahtalar, projeksiyonlar, bilgisayarlar, eğitim yaşamının vazgeçilmez çalgıları olan kitap, ansiklopedi, defter ve benzerlerinin basılması, yakınında okulu olmayan öğrencilerin teknolojik olanakların sağladığı enstrumanlarla okula gelmesi ve daha çoğu olumlu gelişmenin teknoloji vasıtası ile eğitim yaşamına kullanıldığını ifade edebiliriz.
Basım ve gösterim pazarında de teknoloji kullanılırken teknoloji vasıtası ile binlerce kitap çok kısa bir sürede matbaada basılıp yayım yaşamına hazır duruma getirilmektedir. Aksini düşünmek bilim dünyasına oluşturulan en büyük ihanettir.
Medya pazarında teknoloji zenginliğinı göstermektedir. Öyle ki, süratle ilerleyen teknolojinin bizlere verilen imkânlar vasıtası ile istediğimiz noktaya anında haber, bilgi, doküman vb. şeyler ulaştırılabilmekte ve bununla eş güdümlü da alınabilmektedir. Kameralar, profesyonel fotoğraf makineleri, ses kayıt aletleri, 4G komünikasyon ve uydu sistemleri insanoğlunun hizmetine sunulmuş teknolojik mamüllerdir. Hem de tv ile radyo yayıncılığı, teknoloji vasıtasıyla yapılabilmektedir.
Güvenlik ve asayiş bölümünde teknolojiyi, kabahatluların daha süratli yakalanması amacıyla kullanılır. Bu gaye ile sarfedilen emniyet ve gece görüş kameraları, kapı, pencere ve ev alarmları, şahıs takip sistemleri, telsizler şeklinde mamüller süratle ilerleyen teknolojinin bizlere sunmuş bulunduğu nimetlerdir.
Eğlence, müzik ve reklâm pazarında teknoloji, her alanda kendini göstermektedir. Çünkü bu sektör tamamiyle teknolojiye abonedir yada bağlarımlıdır diyebiliriz. Öyle ki, albümlerin hazır duruma getirilmesi, gerektiğinde ve istendiğinde fotoğrafların fotomontajlaşması, oyun ve tiyatronun sergilenmesi, reklâm filmi ve kliplerin çekilmesi, konserlerin düzenlenmesi, beyazperde filmlerinin sahne çekimlerinin yapılması ve yayınlanması amacıyla teknolojiye gereksinim vardır. Teknoloji yoksa bunlarda yok.
Sanayide ve endüstri de, teknoloji olanaklarıyla çok kısa bir sürede üretim, montaj, bakım ve tamirat işleri yapılabilmektedir.
Bugünküün göz alan son model otomobilleri, sesten daha süratli uçaklar, sürücüsü olmayan çalgılar, süratli trenler, bütün hava ve deniz araçları ve daha sayamadığımız nice nimetler süratle ilerleyen teknolojinin imkânları vasıtası ile bizler insanoğlunun hizmetine sunulabilmektedir.

Hızla ilerleyen teknolojinin Zararları
Teknoloji nedir ? Sayamadığımız oranda değişen teknolojinin faydaı yer alır iken öte taraftan maalesef zararları da yok değildir. Bununla eş güdümlü hafife alınmayacak fazlalıkta. İşte teknolojinin insanoğluna verilen zararları;

Ülkelerin müdafa endüstri teknolojilerine güvenerek rakiplerine gözdağı verir. Savaş silahları olan atom bombası, biyolojik silahlar, harp uçakları, kitle imha silahları ile füzeler, gene teknoloji ile üretilmektedir.
Teknoloji insanların tembelleşmesine neden olmaktadır. Hazıra konmalarına imkân sağlayarak şahıslari hareket etmeyen bir yaşama sürüklemektedir.
Teknoloji tüketimi artıran büyük bir etkendir. Çünkü yeryüzünde tespit edilen yer altı ve yer üstü zenginlikleri bitme noktasına getirmiştir. Öte taraftan ülkeler bubugünümüzde her türlü teknolojik ürüne astronomik sayılar harcamaktadır.
Bir vakitların çok lüks olan alet ve cihazları bundan sonra bubugünümüzde bir mecburi gereksinim olarak kanıksandı.
Dünyamızı tehdit eden küresel ısınma gibi bölgesel sorunların en başlangıcında teknoloji kaynaklı sebepler gelir. misal olarak; teknolojiyi içeriğinde kullanan işyeri, şirket yada fabrikanın atıkları gene teknoloji faydkısmılarak tabiata atılır.
Nükleer bölümündeki teknoloji benzer biçimde süreçler, kalıcı naturel felaketlerine sebebiyet vermektedir.
Teknoloji uygulamalarından birtakımları insanoğlu amacıylade etik olmayan durumların yaşanmasına, etik ve kültürel yozlaşmanın doğmasına sebebiyet vermiştir. Topluma ait birtakım değerleri negatif olarak etkilemiştir hem de birtakımlarını da yok etmiştir.
Teknolojinin insana sunmuş bulunduğu en büyük imkânlardan birisi de kuşkusuz internettir. Ancak internet aleminde paylaşılan informasyon ve dökümanlar maalesef, bireylerin aleyhlerine de kullanılmaya başlandı. Birçok insan bundan kaynaklı büyük sorunlar yaşam sürdürmektadır.
İnsan enerjisinin konumunu makineler ve cihazlar almıştır. Bunun sonucunda istihdam sorunlari meydana gelerek işsizliğin bir nebze yükselmesine neden olmuştur. Daha ileri günlerde makine verimliliği insan verimliliği ile kıyas edilmeye başlanmıştır.
Hızla ilerleyen teknolojinin getirdiği zararlarından bir tanesi de bubugünümüzde birtakım meslek dallarının yok olmasına neden olmuştur. Bazı mesleklerde yok olmamak adına teknolojiye direnmeye çalışmaktadır.
Teknolojinin insan sağlığına olumsuz tesirleri detaylı hastalıkları tetikledi, birtakım hastalıkların meydana çıkmasına yol açtı. Bugünküde bundan sonra “teknoloji bağlarımlılığı” amacıyla klinikler açılıyor.
Hızla ilerleyen teknolojinin nimetlerinden olan elektrik aynı vakitte teknolojik cihaz ve aletlerin çalıştırılması amacıyla kullanılır. Bundan dolayı teknolojik mamüllerin etrafa yaydığı elektRomanyetik dalgaların, en başta beyin nöronları olmak üzere insan vücudun elektRomanyetik kısmı üzerinde negatif etkileri bulunduğu aşikârdır.
Derhal her alanda kendisine yer kabul eden teknolojik alet ve cihazlar insanoğlunun radyasyonlara ve elektromanyetik dalgalara maruz kalma olası tehlikesini artırmış durumdadır.
Teknolojinin en olumsuz yanlarından biride şahıslari sanal âleme sürükleyip yalnızlaştırmasıdır. Bundan kaynaklı şahıslar sosyalleşmekten uzak, karşı karşıya bildirişimden bihaber yaşam sürdürmek mecburiyetinde kalabilmektadır.
Teknoloji nedir ?Teknoloji kaynaklı mamüller olan bilgisayar oyunları, cep telefonu oyunları, tv, atari, oyun konsolları ve çalgıları vb. Oyun kaynaklı teknolojik cihazlar maalesef çocukların ve gençlerin gelişimlerini ve sosyal yaşamını negatif manada etkiledi.
Yetişen yeni nesilde sağlık sorunların doğmasına sebep olmuştur. Mesela teknolojiye bağlı olarak, stres, kaygı, depresyon, uykusuzluk, göz bozukluğu, evde huzursuzluk ve yalnızlaşma şeklinde rahatsızlıkların yükselmesine vesile olmuştur.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
reklamalani