Shell, Exploit, Virüs... Nedir?

Shell, Exploit, Virüs... Nedir? Zararlı yazılımlar, birçok cihazın ve İnternet sayfasının korkulu rüyası ve bulaşmak istemeyeceği yazılımlardır. Kötü amaçlı kişilerce, çeşitli yazılım dilleri ile kodlanan ve bilgisayar ya da İnternet sitelerine gönderilen zararlı yazılımlar, farklı türlerde ve amaçlarda olabilirler.

Shell, Exploit, Virüs... Nedir?
reklamalani

Shell, Exploit, Virüs... Nedir?

Zararlı yazılımlar, birçok cihazın ve İnternet sayfasının korkulu rüyası ve bulaşmak istemeyeceği yazılımlardır. Kötü amaçlı kişilerce, çeşitli yazılım dilleri ile kodlanan ve bilgisayar ya da İnternet sitelerine gönderilen zararlı yazılımlar, farklı türlerde ve amaçlarda olabilirler. Genellikle önemli bilgileri çalmayı hedefleyen veya sistemi çökertmeyi hedefleyen zararlı yazılımlar, farklı amaçlara da hizmet edebilirler. Zararlı bir yazılımın amacı, oluşturulduğu sırada belirlenir. Amacı belirlenen yazılım, istenilen cihaz veya İnternet sitesine ulaştıktan sonra, amacını da tamamlar. Bu yüzden zararlı yazılımlar sakıncalı ve uzak durulması gereken ögelerdir.

Nedir Bu Zararlı Yazılımlar?

Zararlı yazılımlar çok çeşitli şekillerde, modellerde ve vasıflarda olabilirler. Genellikle belirli bir programın içerisine gizlenen veya bir dosya aracılığıyla gönderilen virüsler, gönderildikleri İnternet sitesi veya bilgisayarda tahribata ve zarara yol açarlar. Bunun yanı sıra kredi kartı, banka, kimlik numarası ve benzeri birçok önemli bilgiyi de çalabilirler. Bu yüzden zararlı yazılımlar oldukça tehlikelidirler.

Zararlı Yazılımlar Hangi Yollar ile Bulaşır?

Zararlı yazılımlar, yani kısa adıyla virüs, çok çeşitli yollar ile kişilerin İnternet sitelerine veya cihazlarına bulaşabilir. Bulaşma yolu değişkenlik göstermekle beraber, genellikle bilinmeyen bir kaynaktan yüklenen programlar ile bir dosya ile veya saldırganlar tarafından direkt olarak gönderilerek sistemlere bulaşabilirler. Bulaştıkları sistem için oldukça büyük tehlikeler doğuran bu yazılımlardan, çeşitli yöntemler ile kurtulunabilir. Bu zararlı yazılımlardan kurtulmaktan ziyade, bulaşmadan önce önlem almak çok daha elzemdir. Bu sayede olası tehlikelerinde önüne geçilmiş olur.

Çeşitleri ve Tanımları ;

Oldukça farklı şekillerde oluşturulmuş ve farklı uzantılara sahip olabilen zararlı yazılımların birçok farklı çeşidi olabiliyor.
Sistemler ve internet siteleri için büyük zararları olan zararlı yazılımların, en sık karşılaşılan şekilleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Exploit
  • Trojan
  • Resident virus
  • Scripting virus
  • Network virus
  • Worms

Gibi daha birçok zararlı yazılım türü bu listeye eklenebilir.

Web Siteleri İçin En Tehlikelileri

İnternet siteleri için en zararlı olan yazılımlardan biriside shell yazılımlarıdır. Bu yazılımlar kötü amaçlı kişilerce kodlanır ve direkt olarak hedef İnternet sitesine yönlendirilir. Yönlendirildikleri sitede, çeşitli açıkları kullanarak sızar ve ardından yönetici yetkilerini ele geçirebilir. Yani birçok yetkiye sahip olabilir ve bu sayede tüm sistemi durdurabilir, bozabilir, silebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
reklamalani