Prestashop, Joomla, Opencart, Wordpress ve asp projelerinde SSL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Prestashop, Joomla, Opencart, Wordpress ve asp projelerinde SSL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? Hepsinin kodları ve ayrıntıları konumuzda !

Prestashop, Joomla, Opencart, Wordpress ve asp projelerinde SSL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
reklamalani

Prestashop, Joomla, Opencart, Wordpress ve asp projelerinde SSL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
SSL yönlendirmesi  web sitesi için büyük önem taşımaktadır. Yazılımlarda ve açık kodlarda SSL yönlendirmesi yapılması önemlidir. Bunun için farklı yazılımlarda farklı uygulama yapılmaktadır. O uygulamalarda şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Prestashop SSL Yönlendirmesi

Prestashop ile SSL yönlendirmesi yapabilmek için öncelikle sertifikanızın bulunduğundan emin olmanız ve kontrol etmeniz gerekmektedir. Daha sonra hybird panel, hosting bilgilerim, panel adresiniz sekmelerinden cpanel’e geçiş yapmalısınız. Cpanel içerisinde bilgileriniz mevcut ise basit bir şekilde bu işleminizi tamamlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ise phymyadmin seçmesine girmeniz gerekmektedir. bu işlemden sonra veri tabanının yanında + işareti çıkmaktadır. Listenin içerisinden ps_configuration seçeneğine tıklayın. Daha sonra ara kısmına %ssl% yazın. PS_SSL_ENABLE yazan yerin yanındaki 0’ı mause ile tıklayarak 1 yapın. Buraya gerekli olan ; 


 İf(isset($_SERVER[‘http_SSL1]))
{
$_SERVER[‘SERVER_PORT’]=443;
$_SERVER[‘http’]=’on’;
}


Kodunu ekledikten sonra ssl etkin olacaktır.

  • Joomla SSL Yönlendirmesi

Güvenli sayfa yapabilmek için configuration.php dosyasının içindeki public$live_site= satırı şu şekilde değiştirilmelidir. public$live_site= ‘https://domainadresiniz.com’ şeklinde değiştirdikten sonra da şu kodun eklenmesi gerekmektedir.


İf(isset($_SERVER[‘http_SSL1]))
{
$_SERVER[‘SERVER_PORT’]=443;
$_SERVER[‘http’]=’on’;
}


Bu işlemden sonra SSL protoküne yönlendirme tamamlanmaktadır.

  • Opencart SSL Yönlendirmesi

Opencart SSL kurulumu için sistem, mağazalar, mağaza düzenle, sunucu sekmelerinin sırayla seçilmesi gerekmektedir. daha sonra güvenlik sekmesinde SSL kullan aktif edilir. Config.php dosyasında define/’HTTPS_SERVER’, ‘http://websitesiadresiniz.com/’); bu kodun define/’HTTPS_SERVER’, ‘https://websitesiadresiniz.com/’ şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. admin/config.php doyasında ise define/’HTTPS_SERVER’, ‘http://websitesiadresiniz.com/admin/’); define/’HTTPS_CATALOG’, ‘http://websitesiadresiniz.com/’); kodlarının define/’HTTPS_SERVER’, ‘https://websitesiadresiniz.com/admin/’); ve define/’HTTPS_CATALOG’, ‘https://websitesiadresiniz.com/’); şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. bu işlemden sonra SSL sertifikası aktif olmaktadır.

  • Wordpress SSL Yönlendirmesi

Wordpress SSL yönlendirilmesi için öncelikle SSL sertifikası satın alınması ve domain için aktif hale getirilmesi gerekmektedir. bunlar için wordpress açılmalıdır. Ayarlar bölümünden genel sekmesi seçilmelidir. Wordpress adresinin URL kısmına HTTPS adresi yazılmalıdır. Sitesi adresi kısmına da aynı işlem yapılması ve ardından değişiklikleri kaydet butonuna basılmalıdır. Apache kullanılıyorsa .htaccess dosyasına şu kodun yapıştırılması gerekmektedir.


<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On RewriteCon%{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://domainadınız.com/$1 [R,L]
</IfModule>


Nginx kullanıyorsanız;


server {
listen 80;
server_name domainadiniz.com www.domainadiniz.com;
return 301 https://domainadiniz.com$request_uri;
}


Kodlarını yapıştırmanız gerekmektedir.


ASP SSL Yönlendirmesi


http web adreslerinizi https yani SSL sertifikası ile daha güvenli hale getirmek için asp yazılımı ve açık kaynak kodlarında da farklılıklar yapılması gerekmektedir. bunun için <system.webServer> kodunun altına şu kodun eklenmesi gerekmektedir. 


 <action type="Redirect" redirectType="Permanent" url="https://www.domainadı.uzantı/" />
 
<rewrite>
 
  <rules>
 
    <rule name="HTTP to HTTPS redirect" stopProcessing="true">
 
      <match url="(.*)" />
 
      <conditions>
 
        <add input="{HTTPS}" pattern="on" ignoreCase="true" />
 
      </conditions>
 
      <action type="Redirect" redirectType="Permanent" url="https://www.domainadı.uzantı/" />
 
    </rule>
 
  </rules>
 
</rewrite>

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
reklamalani