İçerik Çalınmasını Engelleme Nasıl Yapılır ? İçerik koruma

İçerik mağdurlarının adedi her geride bıraktığımız gün artıyor. Bir içeriğin kaynak belirtmeden bulunduğu gibi alınıp diğer bir site doğrultusundan izinsiz kullanılması içerik çalınması olup kaynak sahibini zora sokuyor. 

İçerik Çalınmasını Engelleme Nasıl Yapılır ? İçerik koruma
reklamalani

İçerik mağdurlarının adedi her geride bıraktığımız gün artıyor. Bir içeriğin kaynak belirtmeden bulunduğu gibi alınıp diğer bir site doğrultusundan izinsiz kullanılması içerik çalınması olup kaynak sahibini sorunya sokuyor. 

Saatlerce çalışarak hazırlanmış bir içeriğin diğer bir internet sitesi doğrultusundan kopya olarak kullanılması tam bir emek hırsızlığıdır. Ziyaretçiler amacıyla özenle hazırlanmış ya da hazırlatılmış bir içeriğin noktası virgülüne kadar diğer bir site doğrultusundan kullanılması son derece can sıkıcıdır. Kendi içeriğini üretmeyen bu emek hırsızlarına karşı ne gibi önlemler alınabilir, içerik kopyalama nasıl engellenir bu makalemızda bu mevzuya açıklık getiriyoruz.
 

İçerik Çalınması Zararları

İçerik çalınmasının en büyük zararı bin bir emekle hazırlanmış bir çalışmanın diğerleri doğrultusundan da kullanılıyor olması ve kopya içerik kullanan internet sitesinin hit olma yolunda emek vermeden gelişmeye çalışıyor olmasıdır.
En muhimi de internet sitesinin marka ve imaj saygınlığının zedelenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır.
Eğer içerik indekslenmiş ise kaynak sahibine kopya içerik kullanma bakımından bir zararı olmaz. Şöyle ki, indekslenmemiş bir içeriğin diğer bir adres doğrultusundan kullanılması asıl kaynak sahibini kopya içerik kullanan site haline düşüreceğinden asıl sorun o vakit başlar. Yani orjinal bir içerik yayımlayan bir sitede söz hususu metin site doğrultusundan indekslenmiş olmalıdır.

İçerik Çalınması Nasıl Engellenir?

İçerik çalınmasını önlemenin birkaç yolu bulunuyor.
 

1. Copright Bannerlar / Uyarıları Kullanmak


İçeriklerin altına sitenin bütün haklarının gizli bulunduğuna ve içeriklerin izinsiz tüketimi neticesi hukuki sürecin başlatılacağına dair ikaz niteliğinde sarfedilen copright bannerlar kullanmak son derece caydırıcıdır. Bu ikazların çeşitli bir şekilde makalelması, izinsiz tüketimin yasak bulunduğunun belirtilmesi ve bunun doğuracağı sonuçların belirtilmesi mühimdir. Bu ikazları okuyan birinin söz hususu içeriği bile-bile kopya olarak kullanması pek akıllıca olmayacaktır. Kullanım koşullarının eklenmesi de bir diğer önlemdir.

2. İçeriklerin Eş Süreli Kaydedilmesi


Hazırlanan içeriğin Word dosyasında kaydedilmesi ve yayımlandığı gün kaynak sahibinin kendi mail adresine söz hususu içeriğin tüketiminin yalnızca kendine ait bulunduğuna dair bir makale ile göndermesi kanıt niteliğindedir. Böylece aynı gün gönderilen bu e-posta ile içerik sahibinin kaynak sahibi internet sitesi bulunduğu kanıtlanmış olur. İzinsiz kullanımda kanıt olarak gösterilen bu e-posta ile karşı tarafa tazminat ödettirmek bile olasıdür.

3. İçeriklerin Sosyal Medyada Yayımlanması


İçeriklerin eş vakitli olarak sosyal medyada yayımlanması da bir diğer önlemdir. İster tamamı ister linkle birlikte birkaç satırı yayımlanabilir. Site tanıtımı ve marka bilinirliğine etkileri olmanın birlikteinde içerik sahibinin kimin bulunduğuna dair kanıt niteliğindedir.
 

İçerik Kopyalamayı Nasıl Engellerim?


İçerik kopyalama Google’ın gözünde hırsızlıktır. İçerik çalınmasını önlemenin yolu da kopyalamayı önlemekten geçer. Orijinal içerikler üretmek amacıyla emek sarf edenler alıntı ve kaynak belirtmeden içeriklerinin kullanılmasına haklı olarak reaksiyon göstermektedir. Peki, içerik kopyalamayı önleme amacıyla neler yapılabilir?

1. Servis Kullanımı


İçerik çalınmasını önlemenin ilk yolu kopyalama fonksiyonuna engel olmaktır. Siteye yerleştirilecek birkaç kodla kopyalama işleminin önüne geçilmekte, site içerik kopyalama yapılamadığından içerik sahibi sitenin mağduriyeti önlenmiş olmaktadır. İçerik alma işini bot adı verdiği programlar yapar. Kopyala yapıştır fonksiyonlu botlara engel olmanın yolu siteye eklenecek kodlarla olasıdür. Yani içerik çalınmasına karşı servis tüketimi etkili bir önlemdir.

2. İçeriğe Link Ekleme


İçeriğe eklenecek aniden çok linki botların ayırt etmesi olası değildir. Botlar bu linkleri içeriğe dahil bir link olarak algılayacağından ve yapıştırılan sayfadan link çıkışı olacağından içerik çalınması önleme bakımından mühim bir önlem alınmış olur.

3. Ücretsiz İçerik Koruma


Site içeriğini koruyarak güvenliğini sağlamanın son derece masrafsız yolları bulunuyor. Örneğin bunlardan biri DMCA sitesidir. Web sitelerini ücretsiz koruyan DMCA, ücretsiz bir internet platformu olarak site içeriklerini resmen sigortalıyor. Bunun amacıyla yapılması gereken tek şey DMCA’ya üye olup lisans almak. DMCA, içeriği çalan siteyi arama motorlarında bloke ederek içerik çalınması ya da kopyalanması halinde internet sitelerini haklarını koruyor. 

WordPress ve DMCA birlikteinde imaj koruma adı ile çoğu internet sitesi bu işi yapıyor ve internet sitelerinin içeriklerini koruma altına alarak resim ve videolar da dahil olmak üzere bütün içeriklerin diğerleri doğrultusundan paylaşılmasını engelliyor. Lisans ekleyen ve sağla tıklamayı engel olan bu programlar vasıtası ile internet siteleri içeriklerinin diğerleri doğrultusundan kullanılmasını engellemiş oluyor.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
reklamalani