Cloudflare Domain ve Alt Domaine SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitesi içerisinde web site ile kullanıcı arasındaki vekil sunucu görevi Cloudflare tarafından gerçekleştirilmektedir. Cloudflare tüm dünyada sıklıkla kullanılan bir sunucudur. Cloudflare için şu adımların izlenmesi gerekmektedir.

Cloudflare Domain ve Alt Domaine SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?
reklamalani

Web sitesi içerisinde web site ile kullanıcı arasındaki vekil sunucu görevi Cloudflare tarafından gerçekleştirilmektedir. Cloudflare tüm dünyada sıklıkla kullanılan bir sunucudur. Cloudflare için şu adımların izlenmesi gerekmektedir.

  • Öncelikle bir cloudflare hesabının oluşturulması gerekmektedir. bunun için cloudflare web sitesine girebilir ve onun içerisinden Kaydol sekmesine tıklayabilirsiniz. Kaydol sekmesi İngilizce olarak sign in şeklinde yazılmaktadır. Burada sizden bilgileriniz istenecektir. Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra Cloudflare hesabınızı başarı ile oluşturabilirsiniz.
  • Hesap oluşturduktan ve üye olduktan sonra karşınıza site ekleme alanı çıkmaktadır. Buraya web sitenizin URL’sini yani adını girmeniz gerekmektedir. girdikten sonra devam etmek için Scan DNS Records butonuna basmanız gerekmektedir.
  • Bu aşamada DNS ayarları kontrol edilmektedir. DNS bilgilerini kontrol ettikten sonra dilediğinizi aktifleştirebilir ve dilediğinizi de pasif hale getirebilirsiniz.
  • Cloudflare için web site adresiniz hem www olan şekli ile hem de www olmayan şekli ile aktif bir şekilde çalışacaktır. Continue yani devam tuşu ile işleme devam edebilirsiniz.
  • Cloudflare alan adınızı bu kısımda nameserverlara yönlendirmeniz gerekmektedir. bu işlem 72 saat kadar sürebilmektedir. İşleminiz tamamlandıktan sonra size bir mail geçektir. Bu mailden sonra işlemin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Cloudflare için wordpress eklentisinin kurulması gerekmektedir. bu sayede tek tık ile wordpresse geçilebilir, web uygulaması güvenlik kuralları aktif olabilir, otomatik olarak önbellek temizlenebilir, istatistiki bilgiler hakkında bilgi sahibi olunabilir ve Cloudflare ayarları Cloudflare.com paneli açılmadan wordpress üzerinden de değiştirilebilir. Bu avantajlardan faydalanabilmek için bu işlemin yapılması gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra SSL kurulumuna sıra gelmektedir. Cloudflare için SSL kurumu şu adımlar ile gerçekleşmektedir.

  • Cloudflare paneli içerisinde crypto alanına gelmelisiniz. Bu alan içerisinde seleck box kısmını off ve full olarak işaretlemelisiniz. SSL aktif olması ortalama 1 ya da 2 saat sürmektedir. Bu nedenle beklemek gerekmektedir. Status Active Certificate yazısı karşınıza çıktıktan sonra Cloudflare için SSL kurulumu tamamlanmış demektir. Bu işlemden sonra artık http:// olan adresiniz https:// şeklinde görünecektir. Böylece siteniz daha güvenli bir hal almış olacak. Web sitenize giren kullanıcılar bu bağlantı güvenli değil uyarıları ile karşılaşmayacak.

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra iki işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Öncelikle web siteniz artık Cloudflare kurulumu ile gerçekleştirilir. İkincisi ise SSL sertifikası güvencesi altında olmuş olursunuz. SSL sertifikası web sitesi sahipleri için oldukça önemli bir durumdur. bu sertifika sayesinde kullanıcı bu web sitesi adresinin doğru olduğunun garantisini alır ve daha güvenli bir şekilde web sitenizi ziyaret eder. Ayrıca SEO kuralları için SSL sertifikası oldukça önemlidir. SSL sertifikanız var ise arama motorlarında daha ön sıralarda yer alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1
reklamalani